گزارش برنامه های انجمن دانشجویی صدرا در راستای برنامه های شورای راهبردی علوم اعصاب و شناختی دانشگاه

انجمن علوم اعصاب صدرا در طی ۵ ماه اخیر، طبق روال سابق خود مبنی بر تلاش در جهت ترویج و آموزش علوم اعصاب و پرورش دانشجوی توانمند طی برنامه هایی در راستای این هدف گام برداشته است. باتوجه به شرایط موجود و عدم امکان برگزاری رویدادها و جلسات به صورت حضوری، این برنامه ها به صورت آنلاین برگزار شد که از این طریق دانشجویان علاقه مند در سراسر ایران امکان برگزاری در این رویدادها را داشتند. فعالیت های اصلی انجام شده به شرح زیر می باشند:

 برگزاری جلسات علمی هسته های علوم اعصاب شناختی و تکاملی

این هسته ها از اردیبهشت ماه طبق منابع مشخص شده و بر اساس زمانبندی معین نسبت به برگزاری جلسات علمی آنلاین اقدام کرده اند. این جلسات به صورت مشارکتی و با تعامل همه ی شرکت کنندگان برگزار شده و افراد مطابق با تقسیم بندی های صورت گرفته اقدام به بحث پیرامون موضوعات می کنند. استقبال نسبتا خوبی از این جلسات به عمل آمده و دانشجویانی از دانشگاه ها و مقاطع  مختلف در این برنامه حضور داشته اند. همچنین چکیده ای از محتوای علمی جلسات در کانال مجازی انجمن قرار داده می شود.

 برگزاری مجموعه وبینارهای انجمن صدرا

با توجه به شرایط کنونی و لغو بسیاری از فعالیت های علمی و پژوهشی، انجمن صدرا  جهت آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان علاقه مند در سراسر کشور، با زمینه های مختلف علوم اعصاب شناختی اقدام به برگزاری مجموعه ای از وبینارها کرد. این برنامه شامل ۹ جلسه وبیناری ۲ ساعته از ۲۴ اردیبهشت به مدت ۳ هفته بوده که مباحثی مانند اختلالات خلقی، سایکوسرجری، خواب و هشیاری را شامل می شود. مدرسین جلسات متشکل از اساتید و اعضای هیئت علمی، دانشجویان مقطع تخصص و پزشکی عمومی میباشند. این جلسات با استقبال بسیار خوبی از دانشجویان سراسر کشور مواجه شده و در هر جلسه نزدیک به ۱۰۰ نفر حضور داشته اند. در پایان جلسات وبینارها، آزمونی جامع متناسب با مباحث ارائه شده از شرکت کنندگان گرفته شد تا عملکرد دانشجویان مورد ارزیابی قرار گرفته و نفرات برتر اعلام شوند. همچنین در این دوره از وبینارها با همکاری و پیشنهاد کمیته تحقیقات دانشجویی قم تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم حضور فعالی داشته اند. با توجه به بازخورد های بسیار خوبی که از مجموعه وبینارهای انجمن صدرا صورت گرفته است، این انجمن در نظر دارد تا در ادامه برنامه هایی از این قبیل را به صورت تخصصی تر در زمینه های مختلف علوم اعصاب پیگیری کند. این مجموعه وبینار را می توان به عنوان یک نمونه پیشگام و موفق جهت ارتقای کیفیت برنامه های دانشجویی در کشور نام برد و امید است تا انجمن های علمی روز به روز به کمک شیوه های نوین در جهت پیشرفت دانشجویان تلاش کنند.

  هماهنگی سومین دوره مسابقه علوم اعصاب شناختی

از مهمتریت فعالیت های انجمن که از چندماه پیش شروع شده، می توان به هماهنگی های لازم و برنامه ریزی سومین دوره ی مسابقه ی علوم اعصاب شناختی اشاره کرد. این مسابقات که تحت نظر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و مرکز دانش های بنیادی (IPM) پیگیری می شود، هر سال به میزبانی یکی از دانشگاه ها برگزار شده که امسال این مسئولیت به گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران و انجمن علوم اعصاب صدرا محول شده است. در حال حاضر جلسات متعددی با حضور جناب آقای دکتر جغتایی و نمایندگان ستاد علوم شناختی و IPM صورت گرفته که احتمالا این دوره از مسابقات از اواخر شهریور شروع خواهد شد. این رویداد در مدت ۶ ماه و در راستای ۳ محور اصلی در حیطه ی علوم اعصاب شناختی بوده و دانشجویان در این مسیر هم با مفاهیم اصلی و کلیات هرکدام و همچنین با کارهای روز و حیطه های پژوهشی مورد توجه در هریک در بستر مسابقه آشنا شده و درپایان باید در قالب تیم هایی بین رشته ای، پروژه ای را ارائه کنند. مکاتبات بسیار خوبی نیز با بسیاری از پژوهشگران ایرانی در خارج از کشور صورت گرفته تا بتوان از پتانسیل های موجود به بهترین شکل بهره برد با توجه به وضعیت کنونی برگزاری این مسابقه به صورت کاملا مجازی بوده و می توان از آن به عنوان بزرگترین رویداد دانشجویی مجازی کشور نام برد.

منبع خبر: دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.