“The brain is wider than the sky”

Emily Dickinson


فعالیت های ما

انجمن علمی دانشجویی علوم اعصاب صدرا از سال های نخست جهت ترویج شاخه های مختلف علوم اعصاب در در میان دانشجویان(بخصوص دانشجویان پزشکی) تلاش نموده است. مدرسه سفیران مغز و شناخت نمونه ای بزرگ از تجلی این هدف بزرگ است. از سایر اهداف انجمن می توان به موارد زیر نام برد.

اعضای این انجمن سعی دارند تا به علاقمند، هر دو نوع روش علمی ورزی( بالا به پایین و پایین به بالا ) را عرضه کنند. برگزاری جلسات کتاب خوانی، ژورنال کلاب های دانشجوی، نشست ها، جلسات نقد کتاب و فیلم، کارگاه ها مختلف ، ازجمله ابزار های به کار گرفته شده برای رسیدن به اهداف انجمن علوم اعصاب صدرا می باشند. در حال حاضر انجمن علوم اعصاب برای دسته بندی این رویدادها و هدفمند کردن علاقمند ساختارهایی تحت عنوان ، دوره آموزشیپژوهشی و هسته را طراحی کرده است.

در دوره آموزشیپژوهشی، شرکت کنندگان با مبانی علوم اعصاب(با برگزاری جلسات کتابخوانی)، مهارت های لازم جهت پژوهش در علوم اعصاب(طی ۷ کارگاه) را یاد میگیرند.

در هسته های علاقمندان همانند دوره ولی با موضوعات تخصصی تر گرد هم جمع می شوند و در کنار آموزش ، در حوزه مربوطه به تحقیق و پژوهش می پردازند. در حال حاضر هسته های فعال انجمن عبارتند از: هسته های علوم اعصاب محاسباتی، شناختی، تکاملی، بالینی و انسانی

شروع کار

انجمن علمیپژوهشی صدرا در سال ۱۳۹۱ توسط جمعی از دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حمایت استاد محمدتقی جغتایی شکل گرفت. در سال های ابتدایی فعالیت انجمن ، اعضا جهت آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان پزشکی با حیطه های مختلف علوم اعصاب برنامه هایی در قالب ژورنال کلاب ها، نشست ها و سخنرانی های مختلف را برگزار نمودند. در سال ۱۳۹۴ و با تصویب قانون انجمن های علمی دانشجویی، انجمن صدرا به عنوان اولین انجمن علمی دانشجویی علوم اعصاب کشور در وزارت آموزش و خدمات بهداشتی ثبت شد. در این سال با روی کار آمدن نسل جدید اعضای، فعالیت های انجمن با ساختاری نو به ادامه ی مسیر قبلی گام نهاد. در ساختار جدید، انجمن به چهار کارگروه پایش، آموزش، پژوهش و روابط عمومی تقسیم شد.

اهداف ما

۱ آموزش مهارت های پژوهشی لازم جهت علم آوری در علوم اعصاب
۲ آموزش مهارت های اصلی حوزه تحقیقات به علاقمندان(کارگاه های کشت سلولی، مدل های رفتاری در حیوان، نقشه برداری از مغز، الکتروفیزیولوژی و …)

۳ تولید محتواهای علمی (انتشار و ترجمه اخبار و تازه ها)
۴ تشکیل هسته های تخصصی آموزشی پژوهشی

 

ساختار انجمن علوم اعصاب صدرا