ریتم تنفس بر حافظه و احساس تاثیرگذار است


تنفس فقط برای وارد کردن اکسیژن به بدن نیست و می تواند با عملکرد مغز و واکنش های رفتاری مرتبط باشد. ریتم تنفس بر حافظه و احساس ترس تاثیر گذار است.

دانشمندان برای اولین بار کشف کرده اند که ریتم تنفس می تواند بر فعالیت سلول های عصبی تأثیر بگذارد و باعث تقویت حافظه و قضاوت های عاطفی شود. این موضوع ، به این که آیا شما در حال دم یا بازدم اید یا اینکه تنفس شما از بینی است یا دهان بستگی دارد.

این تاثیرات بخاطر تفاوت چشمگیر در فعالیت مغز در ناحیه آمیگدال و هیپوکامپ هنگام دم در مقایسه با بازدم است.بدین ترتیب که در حین دم نورون هایی در قشر بویایی، آمیگدال، هیپوکامپ و در سراسر سیستم لمبیک تحریک میشوند.

آمیگدال به شدت با پردازش احساساتی مثل ترس مرتبط است. بنابراین دانشمندان از حدود 60 نفر خواستند تا ضمن ثبت ریتم تنفسشان، سریعا درباره حالت های چهره ای مختلف تصمیم بگیرند. با ارائه تصاویری از چهره های ترسیده و متعجب شرکت کنندگان باید هر چه سریعتر بیان می کردند که هر چهره چه احساسی را ابراز می کند.

در این مطالعه، افراد در حالت تنفس “دمی” نسبت به بازدم ، سریع تر می توانستند چهره ترسناک را تشخیص دهند. همچنین در حالت “دم” احتمال به یاد آوردن چهره مورد نظر بیشتر می شد و اگر تنفس از طریق دهان می بود، این اثرات ناپدید می شد.

اولین بار هنگام مطالعه هفت بیمار مبتلا به صرع که برای جراحی مغز مراجعه کرده بودند، این اختلافات در فعالیت مغز کشف شد. یک هفته قبل از عمل ، یک جراح الکترود را به منظور شناسایی منشأ تشنج در مغز بیماران قرار داد. این امر به دانشمندان این امکان را می دهد تا داده های الکتروفیزیولوژیکی را مستقیماً از مغز ثبت کنند. سیگنال های الکتریکی ضبط شده نشان می دهد فعالیت مغز با ریتم تنفس هماهنگ است. این فعالیت های مرتبط در مناطقی از مغز که احساسات ، حافظه و بو را پردازش می کنند دیده می شود. هنگامی که شما در حال دم هستید، به نوعی همگام سازی نوسانات مغزی در سراسر سیستم لمبیک را نیز انجام می دهید.

این مطالعه همچنین نشان می دهد که چگونگی ریتم تنفس در موقعیت های خطرناک می تواند به نفع شما باشد چون اگر شما ترسیده و وحشت زده باشید ، ریتم تنفسی شما سریعتر می شود.در نتیجه شما زمان بیشتری نسبت به زمان استراحت در حال دم هستید. بنابراین، تنفس سریع تر که واکنش ذاتی بدن ما هنگام ترس است می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز داشته باشد و منجر به پاسخ سریع تر مغز در موقعیت های استرس زا شود.

یکی دیگر از زمینه های بالقوه جهت تحقیق در مورد مکانیسم های اصلی “مدیتیشن” و یا “تنفس متمرکز” است

ترجمه خبر :فائزه محمدیان

مسئول تیم خبر : سارا سیاح

منبع خبر :
https://neurosciencenews.com/memory-fear-breathing-5699/

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.