جنبه های شگفت انگیز مغز

  • حواس پنجگانه، حافظه، تفکر و استدلال
  • شناخت متفاوت انسان و زنبور یا سگ از جهان
  • دنیای رنگی یا سیاه و سفید؟

 

 

 

سیستم شناختی، درک جهان هستی

  • ارتباط بین نورون ها
  • شکل گیری فرآیند های مغزی
  • مدار های نورونی و عملکرد‌های شناختی
  • مطالعه اختلالات شناختی

همه ی موجودات یک سیستم شناختی دارند که به وسیله آن جهان هستی را درک می‌کنند. این شناخت بوسیله‌ی حواس پنجگانه، حافظه، تفکر و استدلال حاصل می‌شود. مسلما شناختی که انسان ها از جهان هستی دارند با شناختی که یک زنبور عسل یا یک سگ از جهان هستی دارد بسیار متفاوت است.دنیا از دید زنبور عسل بسیار رنگی تر است در حالی که دنیا از دید یک سگ سیاه و سفید می‌باشد زیرا سیستم شناختی این موجوادت متفاوت است.


در هسته شناختی ما به بررسی شگفت انگیز ترین جنبه‌های مغز می‌پردازیم.  درباره‌ی ارتباط بین نورون ها که در شکل گیری فرآیند های مغزی دخیل هستند، یاد‌ می‌گیریم. فرآیند های بیولوژیکی که در شکل گیری شناخت نقش دارند را بررسی می‌کنیم. یاد میگیریم که چطور مدار های نورونی عملکرد‌های شناختی را شکل می‌دهند. ما همچنین اختلالات شناختی که بر توانایی های شناختی از جمله حافظه، حل مسئله، زبان،ادراک اثر میگذارند را مطالعه می‌کنیم.


مثالی از این بیماری ها آگنوزیا است که ناتوانی در پردازش اطلاعات حسی می‌باشد و بسته به مکان آسیبی که به مغز وارد شده است، شخص ممکن است ناتوانی در تشخیص چهره،اشیإ و .. را داشته باشد.بدین ترتیب این افراد شناخت متفاوتی از دنیای اطراف خود دارند.

مثالی دیگر سندرم blind sight می‌باشد که به دلیل آسیب به کورتکس بینایی،  شخص نابیناست اما توانایی پاسخ به محرک های بینایی را دارد زیرا این محرک ها را به صورت ناخوداگاه درک می‌کند.


مثالی از کتاب هایی که ما در این هسته مطالعه می‌کنیم:

Cognitive neuroscience of Michael Gazzaniga

The cognitive neuroscience of Marie banich

The students guide to cognitive neuroscience of Michael Gazzaniga
                 

مطالعات ما بر مبنای مباحث مختلف است و بعد از مطالعه هر مبحث یک ژورنال کلاب  برگزار میکنیم و پس از آن در مورد آن  به بحث و گفتگو می پردازیم  و در صورت وجود کلاس‌های تکمیلی در آن ها شرکت می‌کنیم.

🙂 دوره های برگزار شده 🙂

4 دوره

تعداد دوره های برگزار شده

38 نفر

تعداد شرکت کننده های دوره های اخیر

92%

رضایتمندی شرکت کننده ها از جلسات جلسات حضوری و ژورنال کلاب

Meet the team

شروع کار تیم: پاییز99

سروش جاویدنیا

مسئول هسته Cognetive

اینجا ما علوم اعصاب از دید کاگنتیو رو بررسی میکنیم

ساحل جاویدنیا

Assist in holding

میخواین به ما ملحق بشین؟

برای عضویت در هسته کاگنتیو فرم زیر رو پر کنین و در بخش “هدفتان از ورود به انجمن چیست؟”، بخش هسته کاگنتیو را انتخاب کنین 🙂

فرم عضویت در هسته کاگنتیو