افسردگی ممکن است نشانه ای از بیماری آلزایمر در سالمندان باشد

در سالمندان سالم ، وجود علائم افسردگی و پلاک های آمیلوئید ممکن است با تغییرات زودهنگام شناختی مرتبط باشد. پژوهش ها شاخص زیستی جدیدی را برای آلزایمر کشف کرده اند!

به طور فزاینده ای ، تحقیقات مربوط به بیماری آلزایمر بر مرحله پیش بالینی تمرکز کرده اند ، یعنی زمانی که شواهد بیولوژیکی قابل مشاهده اند اما علائم خاصی وجود ندارد و مداخلات پزشکی می تواند از زوال آینده مغز در افراد مسن جلوگیری کند.

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست که نتایج پژوهش های خود را در JAMA Network Open منتشر کرده اند بیان می کنند زمانی که علائم افسردگی در افراد مسنی که از نظر شناختی سالم هستند با پلاک های آمیلوئید در مغزشان ، که نشانگر بیولوژیکی بیماری فراموشی است ، همراه می شود ، می تواند در طول زمان تغییراتی را در حافظه و روند تفکر ایجاد کند.

اJennifer Gathel ، نویسنده اصلی مقاله می گوید :

” یافته های ما نشان دادند که حتی مقادیر نسبتا کم رسوبات آمیلوئید در مغز هم بر رابطه افسردگی با توانایی های شناختی موثر است .”

“این مسئله موجب می شود تا به علائم افسردگی در آزمایش های بالینی ای با هدف کند کردن روند بیماری آلزایمر ، بیشتر توجه کنیم . البته در این حیطه به تحقیقات بیشتری نیاز است.”

پژوهش های گذشته ارتباط میان افسردگی و اختلالات شناختی در افراد مسن را نشان داده اند. با این حال ، مرکز تحقیقات MGH برای اولین بار اعلائم کرده است این ارتباط می تواند تحت تاثیر حضور رسوبات آمیلوئید مغزی در افراد سالم قرار گیرد حتی زمانی که علائم افسردگی خفیف تا متوسط باشد.

محققان داده های این مطالعه را طی یک دوره 7 ساله از 276 فرد مسن در مرکز HABS جمع آوری کرده اند .

نتایج مطالعه ارتباط معنی داری را بین پیشرفت علائم افسردگی و تحلیل توانایی های شناختی در طی مدت زمان 2 تا 7 سال نشان می دهد که تحت تاثیر نشانه پاتولوژیک الزایمر ، یعنی پلاک های آمیلوئید اندازه گیری شده به وسیله اسنکر PET می باشد .

“یافته های ما بیانگر آن است که علائم افسردگی در کنار تجمعات آمیلوئید مغزی در افراد مسن سالم می تواند با اختلالات زودرس در حافظه و روند تفکر همراه باشد. ”

خود علائم افسردگی می تواند از جمله تغییرات و نشانه های زودهنگام در مراحل پیش بالینی سندرم دمانس محسوب شود.این مراحل بیانگر یک فرصت بالینی برای ارزیابی و بررسی دقیق تر سالمندانِ در معرض خطر است تا بتوان مداخلاتی را جهت جلوگیری یا کاهش زوال شناختی در آن ها انجام داد.

محققان MGH همچنین از پژوهش های گسترده خود دریافتند که همه افراد مسن با علائم افسردگی و آمیلوئید قشر مغز ، زوال شناختی را تجربه نمی کنند.

میزان متابولیسم مغزی و حجم هیپوکامپ ( بخشی از مغز که در ارتباط با یادگیری و شکل گیری خاطرات جدید است ) ، عوامل خطر دیگری هستند که می توانند رابطه بین افسردگی و توانایی های شناختی را تحت تاثیر قرار دهند.

نویسندگان همچنین خاطرنشان کردند که ممکن است سازوکارهای دیگری از جمله فشار خون بالا ، تخریبات نورونی مرتبط با رسوبات پروتئین تائو ، افزایش سطح کورتیزول و التهاب در بیماری آلزایمر دخیل باشند و نیازمند تحقیق و بررسی هستند.

این یافته ها بر این واقعیت تأکید می کنند که افسردگی یک اختلال چندعاملی است و در واقع ممکن است با رسوبات آمیلوئید و فرآیندهای مرتبط به طور هم افزایی برهم کنش داشته باشد تا در گذر زمان بر شناخت سالمندان تاثیر بگذارد. Gathel گفت : ” ما فعالانه به تحقیقات خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.”

منبع خبر https://neurosciencenews.com/alzheimers-depression-cognitive-decline-14686/

ترجمه خبر: محدثه حسینی

مسئول تیم خبر : سارا سیاح

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.