ارتباط باکترهای روده ای با اختلال افسردگی و التهاب مغزی در موش های صحرایی

دانشمندان نشان داده‌اند که پیوند باکتری‌های روده‌ای از حیوانی که در معرض استرس های محیطی است به حیوانی که تحت استرس نیست ، می‌تواند باعث ایجاد حالت های افسردگی در حیوان پذیرندهِ پیوند شود.

از آنجایی که میکروب های روده ای فعال کننده مواد التهابی در بدن هستند ، می توانند با التهاب در هیپوکامپ مغز و اختلال افسردگی مرتبط باشند. پیوند مدفوع از موش هایی دارای سطوح پایین تر باکتری کلستریدیوم باعث کاهش افسردگی و التهاب مغزی در موش های آسیب پذیر می شود.

این پژوهش جزئیات برهم‌کنش‌های زیستی بین مغز و روده را آشکار می‌کند که ممکن است روزی به درمان‌های پروبیوتیک برای اختلالات روانی انسان همچون افسردگی منجر شود.

در این تحقیق مشخص شد که استرس ، میکروبیوم رودهِ ( جمعیتی از باکتری ها که در روده زنده می کنند) موش هایی که حالت هایی از افسردگی داشتند را تغییر می دهد. علاوه بر این ، وقتی که ما باکتری‌های روده ای را از موش‌های در معرض استرس به موش‌هایی که تحت استرس نبوده‌اند پیوند می‌زنیم ، حیوانات پذیرنده رفتاری مشابه موش‌های افسرده نشان می‌دهند.

استرس ، التهاب را در مغز موش‌های آسیب پذیر افزایش می‌دهد و این التهاب ، در موش‌های بدون اضطرابی که از حیوانات آسیب پذیر پیوند دریافت کرده اند نیز ظاهر میشود.

دانشمندان هم اکنون می‌دانند که مغز و روده بر هم اثر می‌گذارند. بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی میکروبیوم روده ای متفاوتی نسبت به افراد سالم دارند و یافته های موازی در مدل های حیوانیِ بیماری‌های روانپزشکی نیز دیده می شود. در این مطالعه مکانیزم‌های مربوط به التهاب مغزی، میکروبیوم و استرس مورد بررسی قرار گرفت.

مردم پیش از این، پروپیوتیک‌های بدون نسخه را به عنوان مکمل دریافت می‌کردند. در نهایت ، اگر بتوانیم تأثیرات رفتاری مثبتِ ناشی از باکتری های روده ای خاصی را تأیید کنیم، قادریم رویکردهای جدیدی را برای درمان اختلالات روانپزشکی فراهم کنیم .

ترجمه‌ی خبر: مریم صالحی

مسئول تیم خبر : سارا سیاح

لینک خبر:
https://neurosciencenews.com/depression-inflammation-gut-bacteria-transplant-13040/

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.