ما چگونه و بر چه اساس افراد اطرافمان را قضاوت می کنیم ؟؟

ما چگونه و بر چه اساس افراد اطرافمان را قضاوت می کنیم⁉️

👩‍👩‍👧‍👦 ما دائما افراد را بر اساس اینکه آیا می توانند متعلق به گروه اجتماعی مطلوبمان باشند یا خیر، دسته بندی می کنیم. چنین دسته‌بندی‌ای، بسیار سریع و خودکار اتفاق می‌افتد و می تواند بر اساس ویژگی های ظاهری افراد مانند رنگ پوست آن ها یا سبک لباس پوشیدنشان باشد.

🔷 سوگیری ناخوداگاه، اخیرا موضوع داغی در سراسر جهان بوده است. محققان دانشگاه Aalto درحال بررسی علت این سوگیری‌ها در مدارهای عصبیمان با استفاده از fMRA هستند.

📚مغز افراد به طور طبیعی به سمت افرادی که شبیه او هستند سوگیری میکند که این صفت رفتاری را “جانب‌گیری درون گروه” می‌نامند. عکس این صفت هم برای افرادی که شبیه آنها نیستند، صادق است.

💠 نتایج این تحقیق برای اولین بار نشان میدهد که مغزمان نه تنها به صورت ناخودآگاه بر اساس “ظاهر افراد” جذب آن ها می شود بلکه “دانسته های قبلی ما” درباره شخص مورد نظر نیز بر سوگیری‌مان تاثیر گذار است.

❇️در این تحقیق، محققان به کمک پخش یک فیلم، سوگیری ها را در دو گروه اجتماعیِ مردان هم‌جنس‌گرا و دگرجنس‌گرا بررسی کردند تا ببیند که آیا محیط اجتماعی ما میتواند به صورت ضمنی بر درک ما از یکدیگر اثر بگذارد یا خیر. این گروه‌بندی به این دلیل انتخاب شد که تمایل جنسی افراد از روی ظاهرشان قابل مشاهده نیست.

🎥 14 مرد هم‌جنس‌گرا و 15 مرد دگرجنس‌‌گرا زمانی که در حال تماشای فیلمی در مورد یک فرد هم‌جنس‌گرا بودند به وسیله fMRI مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین تصویر شخصیت اصلی فیلم (که شخصیتی همجنسگرا بود) به مدت 40 میلی ثانیه و زیر مرز اگاهی، قبل( زمانی که شرکت کننده از گرایش جنسی مرد اطلاعی نداشت) و بعد از پخش فیلم به آنها نشان داده شد.

🌀فعالیت های مغزی در پاسخ به چهره‌ی شخصیت اصلی، قبل و بعد پخش فیلم به طور قابل توجهی در دو گروه شرکت کننده متفاوت بود. بعد از مشاهده‌ی فیلم، واکنش شرکت‌کنندگان دگرجنس‌گرا تا حدودی منفی و شرکت‌کنندگان هم‌جنس‌گرا تا حد زیادی مثبت بود.

✅بعد از تماشای فیلم، در مغز افراد هم‌جنس‌گرا (و نه دگرجنس‌گرا) فعالیت هایی در لوب فرونتال، کورتکس پره فرونتال داخلی و کورتکس سینگولیت قدامی که مربوط به درک اجتماعی، همدلی و تفکر خودارجاعی هستند، مشاهده شد.

♦️این مطالعه نشان داد که مغز میتواند براساس اطلاعاتِ آموخته شده و نه تنها به‌وسیله‌ی فاکتور های خارجی مانند ظاهر افراد سوگیری کند. و همچنین اینکه با استفاده از ترکیب پخش فیلم و اندازه‌گیری‌های زیر مرز آگاهی، امروزه می توانیم مغز ناخودآگاه را با روش‌هایی که در گذشته بسیار سخت به نظر می رسیدند، بررسی کنیم.

🖊ترجمه خبر : محدثه حسینی

مسئول تیم خبر : سارا سیاح

◀️ لینک خبر :
https://neurosciencenews.com/movies-people-judgement-12056/


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.